Kompopolex live @ WRO
Centrum Sztuki WRO / 9 i 10.12, 20:00
Centrum Sztuki WRO / 9 i 10.12, 20:00
Dwa koncerty wrocławskiego ensemble KOMPOPOLEX będą jednymi z ostatnich wydarzeń 19. Biennale WRO 2021 REVERSO. Aleksandra Gołaj (instrumenty perkusyjne), Rafał Łuc (akordeon) i Jacek Sotomski (elektronika/wideo) wykonają najnowsze utwory czołowych twórców muzyki współczesnej. Trio specjalizuje się w muzyce najnowszej. Wykonują utwory zaangażowane i angażujące, często porzucają swoje instrumenty na rzecz kabli, keyboardów, tańca i śpiewu.
W programie:
9 grudnia:
Piotr Peszat – Untitled Folder #3 (na troje wykonawców, audio playback, wideo)
Jennifer Walshe – EVERYTHING YOU OWN HAS BEEN TAKEN TO A DEPOT SOMEWHERE, (na troje wykonawców)
Aleksandra Gryka – Plastic (trzy samplery)
10 grudnia:
Agata Zemla – Simona (SPDS, akordeon, bioinstrumenty, elektronika)
Rafał Ryterski – Breathe (trzy samplery, światło)
Neo Hülcker – we speak (utwór performatywny na trzy głośniki doustne)
Jorge Sanchez-Chiong – SALT WATER (elektronika + wideo)
Kompopolex
Ensemble KOMPOPOLEX powstał w 2017 roku, specjalizuje się w muzyce najnowszej, w jego skład wchodzą Aleksandra Gołaj, Rafał Łuc i Jacek Sotomski. Wykonują utwory zaangażowane i angażujące, często porzucają swoje instrumenty na rzecz kabli, keyboardów, tańca i śpiewu. Dotychczas występowali na festiwalach Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova.
Aleksandra Gołaj – na stałe związana z Orkiestrą Symfoniczną NFM Filharmonia Wrocławska. Jako kameralistka regularnie występuje na festiwalach związanych z muzyką współczesną m. in. MUSMA, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, ISCM World Music Days 2014, Poznańska Wiosna Muzyczna, Muzyka na Szczytach, Warszawska Jesień. W latach 2015 – 2018 wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zaangażowana w umuzykalnianie młodzieży. Bierze udział w pilotażowym projekcie Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego, polegającym na wprowadzeniu orkiestr dętych jako zajęć pozalekcyjnych.
Rafał Łuc – wielokrotnie nagradzany muzyk, akordeonista. Absolwent Royal Academy of Music w Londynie, Musikene w San Sebastian, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której zatrudniony jest na stanowisku asystenta. We wrześniu 2018 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, dwukrotnie kandydat do nominacji Paszportów Polityki. Koncertuje na całym świecie solo, kameralnie oraz z takimi zespołami orkiestrowymi jak BBC Symphony Orchestra, London Sinfonietta, Aurora Orchestra, Rambert Dance Company, NFM Filharmonią Wrocławską. Dokonał ponad 80 prawykonań i polskich premier wzbogacając znacznie literaturę akordeonową. Jego nagrania znajdują się na 10 płytach CD. Neil Fisher z dziennika 'The Times’ określił Rafała Łuca jako: 'dojrzałego muzyka wyróżniającego się głębokim zaangażowaniem w wykorzystanie całego potencjału swojego instrumentu’.
Utwory Jacka Sotomskiego były wykonywane na festiwalach World Music Days, Warszawska Jesień, BIFEM w Bendigo (Australia), Ostrava Music Days, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova. Jako wykonawca wystąpił na Festiwalu Licences w Paryżu, Ring Ring w Belgradzie, Cinemascope w Mińsku. W 2018 roku był nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. W 2011 roku założył z Mikołajem Laskowskim duet sultan hagavik, z którym dwa lata po rozpoczęciu działalności wygrał nagrodę nurtu OFF na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.